W czasie trwania projektu zostanie przeszkolonych 14 grupy średnio po 12 osób każda, w ramach ECDL Start oraz e-Nauczyciel, które zostaną wybrane na podstawie rekrutacji i preferencji uczestników np. 12 os. z tego samego powiatu. Ponadto dla nauczycieli posiadających certyfikat ECDL Start przewidziano możliwośc udziału wyłącznie w szkolenia e-Nauczyciel - również w grupach średnio po 12 osób.
Szkolenia będą prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów posiadających doświadczenie w prowadzeniu krótkich form szkoleniowych w zakresie obsługi komputera. W ramach szkolenia prowadzony będzie wykład-warsztat dotyczący metod szkoleniowych z wykorzystaniem narzędzi audiowizualnych i technik ICT. Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały dydaktyczne: podręcznik do ECDL Start oraz skrypt przygotowany do II części szkolenia.
Program szkolenia
I część: 80h stacjonarne (oraz praca własna e-learning z wykorzystaniem platformy) Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych ECDL Start: Przetwarzanie tekstów (20h); Arkusze kalkulacyjne (25h); Grafika menedżerska i prezentacyjna (20h); Przeglądanie stron internetowych i komunikacja (15h) zakończone 4 egzaminami, po każdym module; pozytywny wynik egzaminów pozwala otrzymać certyfikat ECDL Start, który będzie warunkować udział w II części szkolenia;
II część: 40h Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych e-Nauczyciel: prawne, etyczne, społeczne i ekonomiczne aspekty rozwoju i zastosowań technologii informacyjnej i komunikacyjnej (10h); nauka i praca w środowisku technologii, w szczególności znajomość aplikacji stosowanych w nauczanym przedmiocie (15h); korzystanie z zasobów i funkcji platformy edukacyjnej (15h). Szkolenie zakończone testem (e-nauczyciel TEST). Pozytywny wynik testu stanowi jeden z warunków uzyskania certyfikatu e-Nauczyciel (dodatkowo: przygotowanie min 3 scenariuszy lekcji, przeprowadzenie lekcji w oparciu o nie, doskonalenie zawodowe - co jest weryfikowane przez e-moderatora).
Certyfikat e-Nauczyciel jest to najnowszym produkt Polskiego Towarzystwa Informatycznego, zatwierdzony przez ECDL Foundation, który wdrażany jest od ubiegłego roku jako element programu Cyfrowa szkoła.